8 këshilla për të hequr erën e qenit nga shtëpia juaj

E freskët dhe e pastër nuk është gjithmonë mënyra e parë se si njerëzit do ta përshkruajnë shtëpinë e qenve. Le ta pranojmë, ai gomar i vogël dhe bishti tundur, gjithë ajo emocione, mund të bëjë një rrëmujë të tillë dhe të lërë një gjurmë të këndshme aromatike që e lë shtëpinë tuaj me erë pak si një lukuni. Dhe ashtu siç bëhemi të pandjeshëm ndaj aromës sonë pas një kohe, shpesh nuk e vërejmë më erën e shtëpisë sonë. Megjithatë, të ftuarit tuaj mund të vërejnë se keni një shoqërues me katër këmbë sapo hyjnë brenda, para se të përshëndeten prej tyre.

Heqja e plotë e burimit të çdo ere është çelësi për të mbajtur shtëpinë tuaj të freskët dhe pastroni edhe me qen. Këshillat dhe orari i pastrimit të mëposhtëm do t'i mbajë jashtë ato aromat e saj:

1. Lani ose pastroni rregullisht qenin tuaj

Edhe nëse qeni juaj nuk është dukshëm i ndotur, lajeni atë rregullisht me një delikatesë, Shampo e sigurt do të mbajë papastërtitë e tepërta, vajrat, flokët dhe çdo aromë që ngjitet në leshin e tij dhe mund të përhapet në të gjithë shtëpinë. Kini kujdes, megjithatë, të mos e lani tej mase qenin, pasi larja shumë e shpeshtë me shampo mund të zhveshë shtresën e tij nga vajrat natyrale, duke e lënë atë të shurdhër dhe duke i tharë lëkurën. Lani qenin tuaj vetëm kur është e nevojshme.

Larja dhe pastrimi mund të bëhen më shpesh sesa larja dhe pastrimi.mund të jetë shumë e rëndësishme për sa i përket mbajtjes së një shtëpie të pastër. Lani qenin tuaj shpesh - shumë qenve u pëlqen të lahen dhe do ta vlerësojnë atë çdo ditë! Kurdoherë që është e mundur, lani qenin tuaj jashtë për të parandaluar që qimet e lëshuara të vendosen në mobilje dhe qilima.

Mos harroni: sa më shumë ta lani qenin tuaj, aq më shumë do të "ndiejë erë si qeni", pasi lëkura juaj do të prodhojë më shumë sebum . Nëse qeni juaj ka qime të gjata, lani çdo 15 ditë. Dhe nëse ka flokë të shkurtër, lajini çdo 30 ditë. Në të dyja rastet, lani gëzofin e qenit çdo ditë. Shihni të gjitha rreth larjes këtu.

2. Mopsat janë miku juaj

Kur ndani shtëpinë tuaj me një qen, përveç nëse qeni juaj është i tipit pa qime, qimet e qenit në mobilje është pothuajse e pashmangshme. Për ta mbajtur shtëpinë tuaj pa erë, hiqni qimet e qenit nga mobiljet. Përdorni një fshesë me korrent me një shtojcë për kafshët shtëpiake ose një leckë të paktën një herë në javë për të hequr qafe qimet e lira të qenit. Ka raca që heqin më shumë flokë dhe raca që derdhin më pak. Shihni listat:

– Racat që heqin shumë flokë

– Racat që derdhin pak

3. Mos harroni dyshemenë

Shumë Prindërit e kafshëve shtëpiake thjesht kanë pranuar se pastrimi i dyshemesë është një punë e zakonshme, ndonjëherë duhet bërë çdo ditë. Nëse dyshemeja juaj është e mbuluar me tapet, pastroni me fshesë me enëose qese bosh. Nëse kontejneri ose çanta juaj është tashmë plot ose e ngurtë, përdorimi i vakumit do të fryjë në mënyrë të pashmangshme erën në ajër. Një deodorues tapetesh i sigurt për kafshët shtëpiake do t'ju ndihmojë të hiqni çdo erë dhe ta lini shtëpinë tuaj me erë të pastër.

Nëse dyshemeja juaj është drurë, drurë ose laminat, sigurohuni që ta fshini mirë, aplikoni një pastrues të sigurt dhe më pas fshijeni.

4. Kontrollo filtrat e ajrit

Ndrysho filtrat e ajrit - kondicionimin ose ngrohjen të paktën një herë në muaj. Nëse keni shumë kafshë shtëpiake ose një që derdhet shumë, merrni parasysh ndryshimin e tyre çdo dy javë. Shtëpia juaj jo vetëm që do të marrë erë më të pastër, por qimet e qenit mund të bllokojnë filtrin e ajrit dhe të prishin kondicionerin tuaj më shpejt nga sa mendoni.

5. Përdorni dezinfektues

Shumë aroma shkaktohen nga bakteret. Mundohuni t'i hiqni ato nga sipërfaqja ku mbeten aromat duke përdorur dezinfektues të cilësisë së lartë që vrasin mbi 99% të mikrobeve. Kontrolloni etiketat tuaja - sigurohuni që produktet tuaja të pastrimit të jenë të sigurta për gjuhët dhe hundët kureshtare! Blini dezinfektues nga dyqanet e kafshëve shtëpiake që janë krijuar për përdorim në shtëpitë me qen. Blini tuajën këtu.

6. Mos i maskoni vetëm aromat, por eliminoni ato!

Harrojini freskuesit standard të ajrit me spërkatje që vetëm mbulojnë erën në vend të atyre që eliminojnë aromat, si p.sh.ethe. Ose, kërkoni qirinj që eliminojnë erën që janë të bukur dhe qetësues dhe që largojnë aromën e kafshës shtëpiake nga ajri.

7. Largoni aromat e urinës

Nëse qeni juaj urinon brenda shtëpisë, pastroni plotësisht zonën duke përdorur një pastrues enzimatik të krijuar posaçërisht për aromat e kafshëve shtëpiake, si për shembull Enzimac. Këta pastrues nuk janë bërë vetëm për aromat, por ato shkatërrojnë çdo feromon ose molekulë të mbetur pas që mund ta joshë qenin tuaj të "shkojë" përsëri në të njëjtin vend. Blini Enzimac këtu.

8. Mos harroni shtratin e kafshës suaj

Kur blini shtretër për kafshën tuaj, zgjidhni gjithmonë ato me mbulesa të lëvizshme që mund të vendosen në makinë. Të paktën dy herë në muaj, lani të gjithë shtratin e qenit tuaj, duke përfshirë jastëkët, batanijet ose pëlhurat/lodrat që lahen, dhe vendosini në lavatriçe. Një rregull i artë është të lani shtratin e kafshës tuaj sa herë që lani vetë.

Receta shtëpiake për të hequr erën e qenit nga shtëpia

1. Bikarbonat natriumi

Shkëlqyeshëm për pastrimin e qilimave dhe qilimave. Përhapeni në tapet, mbulojeni me një tarp dhe lëreni brenda natës. Të nesërmen, thjesht fshijeni me fshesë me korrent. Mirupafshim, nuhatni!

2. Uthull molle

Kur lani shtratin ose shtratin e qenit tuaj, shtoni ¼ filxhani uthull molle në detergjentin ose sapunin tuaj të zakonshëmpërdorni, më pas lajeni si zakonisht.

3. Bëni një neutralizues të erërave

Vendosni 1 lugë çaji sodë buke dhe 1 lugë gjelle uthull të bardhë në një shishe sprej. Shtoni dy gota ujë dhe përzieni mirë. Gati! Tani thjesht spërkateni këtë përzierje në ajër, në qilima, në divan dhe kudo tjetër që dëshironi.

4. Për të hequr erën e shurrës

Kombinoni lëngun e limonit, ujin dhe sodën e bukës . Pas pastrimit të zonës me sapun dhe ujë (ose produktin tuaj të preferuar të pastrimit), aplikojeni këtë përzierje.

Ndajeni këtë artikull për të ndihmuar më shumë njerëz!

9

Lëviz në Krye