Опасностите од кожните коски за кучето

Едно е сигурно: овој тип на коски/играчка е еден од најпродаваните во продавниците за миленичиња низ Бразил. Едноставно затоа што покрај тоа што се евтини, кучињата ги САКААТ. Тие се способни да помин...

Минијатурен Пиншер во 10 прекрасни фотографии

Веќе разговаравме малку за Pinscher овде на страницата. Pinscher нема големини, името на расата е Miniature Pinscher , не потпаѓајте на муабетот на „одгледувачите“ кои тврдат дека продаваат Pins...

Места каде што вашето куче може да добие крлежи

Болеста на крлежот многу ги плаши сопствениците на кучиња, бидејќи често може да убие. Се обидуваме да го заштитиме кучето користејќи лекови и јаки против болви/против крлежи, но тоа не е секогаш дово...

Сè за расата Бул Териер

Бул териерот е силен, тврдоглав и многу симпатичен. Многумина мислат дека тој е познатиот Пит Бул, но тој е сосема поинаков, и физички и психолошки. Семејство: териер, мастиф (бик) АКЦ Група: Териери...

Сè за расата Стафордшир Бул Териер

Семејство: териер, мастиф (бик) АКЦ група: териери Површина на потекло: Англија Оригинална функција: лов на стаорци, борбено куче Просечна машка големина: Висина: 45-48 cm, Тежина: 15-18 kg Просечна ж...

Негуињо и неговата борба против темпераментот: победи!

Трампа е болест која плаши многу сопственици на кучиња. Прво, затоа што може да биде фатално. Второ, темпераментот често остава неповратни последици како што се парализа на шепите и невролошки проблем...

Како да направите инвалидска количка за куче

Дани Наваро имаше одлична иницијатива да создаде водич чекор-по-чекор за изградба на инвалидска количка за кучиња или мачки. За жал, многу кучиња на крајот стануваат параплегични како резултат на дисп...

Куче притиска глава до ѕид

Притискањето на главата на ѕид е знак дека нешто не е во ред со кучето. Одете на ветеринар ВЕДНАШ! Секој треба да го знае ова, затоа ве молиме прочитајте ја статијата и СПОДЕЛИ. Кога сопственикот на к...

Како кучињата избираат кои кучиња ги сакаат или мразат?

Дали некогаш сте се запрашале зошто вашето куче сака друго куче, но не сака друго? Сме виделе многу вакви случаи: кучето се согласува со речиси сите други кучиња, освен едно, кое е сигурно борба. Но,...

7 грижа што може да направи вашето куче да живее подолго

Да се ​​има куче милениче е неверојатно искуство што носи радост, дружење и љубов во нашите животи. Но, за оваа врска да биде трајна и здрава, важно е да се биде внимателен и да се грижи за здравјето...

Срцевиот црв (срцевиот црв)

Срцевиот црв првпат беше идентификуван во САД во 1847 година и најчесто се појави на југоисточниот брег на САД. Во последниве години срцевиот црв е е пронајден во сите 50 држави на САД. Бранот на...

Пневмонија кај кучињата

Инфекцијата или иритацијата на белите дробови што предизвикува воспаление е позната како пневмонитис . Ако течноста се насобира внатре во ткивото на белите дробови, тогаш тоа се нарекува пневмони...

хипогликемија кај кучињата

Ниско ниво на шеќер во крвта, технички наречено хипогликемија, може да се случи ако вашето домашно милениче има неправилно функционирање на панкреасот. Панкреасот произведува инсулин, кој го носи шеќе...

Оставање на вашето куче во куќата на пријател или роднина

Оставањето на кучето кај пријател е една од опциите за оние кои патуваат кои не сакаат или не можат ($$$) да го остават во хотел за кучиња. Има некои работи што треба да ги земеме предвид кога размисл...

Сè за расата Шиба Ину

Шиба е многу симпатична раса и добива се повеќе обожаватели во Бразил, но може да биде многу сомнителна и тешка за дружење, многу е чувствителна на казна и никогаш не треба да се карате или да ја удир...

Сè за расата Бостон Териер

Многумина го мешаат бостонскиот териер со францускиот булдог, но во реалноста тие се многу различни кучиња во нивните личности. Очекуван животен век: 13 до 15 години Легло: 4 кученца во просек...

Сè за расата Јоркшир Териер

Областа Јоркшир во Англија е позната по производство на добри животни и се верува дека Јоркшир не бил „несреќен случај“, туку резултат на намерно вкрстување помеѓу различни териери, најверојатно вклуч...

25 причини да се биде против тестирање на животни

Дали се навистина потребни лабораториски тестови на животни? Погледнете ги главните причини зошто сте против тестирањето на животни и проверете овде зошто Бигл е најкористената раса за да се биде морс...

кучиња кои прават селфи

Фотографиите „селфи“ станаа модерни на интернет од пред 1 година (2013/2014). Селфито се фотографии кои лицето ги прави себеси (може да биде сам или со пријатели). Избравме неколку фотографии на ко...

Скролај на врв