Куриозитети

Како да направите инвалидска количка за куче

Дани Наваро имаше одлична иницијатива да создаде водич чекор-по-чекор за изградба на инвалидска количка за кучиња или мачки. За жал, многу кучиња на крајот стануваат параплегични како резултат на дисп...

Како кучињата избираат кои кучиња ги сакаат или мразат?

Дали некогаш сте се запрашале зошто вашето куче сака друго куче, но не сака друго? Сме виделе многу вакви случаи: кучето се согласува со речиси сите други кучиња, освен едно, кое е сигурно борба. Но,...

25 причини да се биде против тестирање на животни

Дали се навистина потребни лабораториски тестови на животни? Погледнете ги главните причини зошто сте против тестирањето на животни и проверете овде зошто Бигл е најкористената раса за да се биде морс...

кучиња кои прават селфи

Фотографиите „селфи“ станаа модерни на интернет од пред 1 година (2013/2014). Селфито се фотографии кои лицето ги прави себеси (може да биде сам или со пријатели). Избравме неколку фотографии на ко...

знаци на кучиња

Познајте го знакот на вашето куче и дознајте повеќе за него! Јарец – 22.12 до 21.01. Сакам одлично на отворено. Имаат тенденција да живеат многу години. Се издвојува како трагач на нештата или луѓе...

30 факти за кучиња кои ќе ве импресионираат

Дали знаете сè за кучињата ? Направивме огромен број истражувања и откривме неколку куриозитети за кучињата кои можеби не ги знаете. Пред да ја видите нашата листа, ви предлагаме да го погледнете н...

Како да изберете добра одгледувачница - Сè за кучињата

Овде веќе споменавме дека не треба да купувате куче во продавница за миленичиња или во огласи, бидејќи тие обично се одгледувачи кои имаат за цел само профит, а не физички и психолошки карактеристики...

Дали сакаш куче? Погледнете што кажува за вашата личност.

Дали сте луда кучешка личност? Овој одговор може да каже многу за вашата личност. Истражувањето на Универзитетот во Тексас покажа дека луѓето кои сакаат кучиња имаат многу заедничко. Можеби сте повеќе...

Возбудливи фотографии од кучиња: од кутре до старост

Фотографката Аманда Џонс фотографира кучиња веќе 20 години. Таа објави книга наречена „Кучешки години: верни пријатели Потоа & засилувач; Сега“. Книгата обединува фотографии од кучиња од различни раси...

Зошто кучето завива?

Завивањето е начин на куче да зборува пред најголемата можна публика подолг временски период. Размислете за тоа вака: лаењето е како локален повик, додека завивањето е повеќе како бирање на долги раст...

10 најдружељубиви раси на кучиња

Има некои кучиња кои се подружељубиви и пријателски настроени од другите. Ова може многу да зависи од поединецот, но некои раси се повеќе склони да бидат попријателски од другите раси. Најмалку друштв...

Раси на кучиња кои глодаат сè

Кутрињата и онака имаат тенденција да глодаат практично сè, бидејќи ги менуваат забите, забите им чешаат и на крајот бараат предмети што го ублажуваат тоа чешање. Но, некои раси на кучиња продолжуваат...

Разлики помеѓу Ши Цу и Ласа Апсо

Ших Цу има пократка муцка, очите се тркалезни, главата е исто така тркалезна и палтото е свиленкасто. Ласа Апсо има најдолга глава, очите се овални, а палтото е потежок и погруб. Шицу никогаш не треба...

Идеалната раса на кучиња за вашиот хороскопски знак

Сакате да знаете кое куче е соодветно за вас? Има многу фактори кои треба да се земат предвид, вклучувајќи ја големината, нивото на енергија, типот на косата и многу повеќе. Ако сè уште се двоумите, к...

Зошто кучињата се тресат кога спијат?

Вашето куче што спие одеднаш почнува да ги движи стапалата, но очите му остануваат затворени. Телото почнува да му трепери и трепери, а може и малку да вокализира. Изгледа дека трча, можеби брка нешто...

10 најприврзани и најприврзани раси за сопственикот

Секое куче може да биде одличен придружник, тоа не можеме да го негираме. Но, некои раси се поприврзани и поприврзани за туторите од другите. Тие се оние кучиња кои стануваат сенки, кои воопшто не сак...

5 работи што кучињата можат да ги почувствуваат пред да се случат

Кучињата се неверојатно интуитивни и перцептивни за светот околу нив. Тие можат да почувствуваат кога сме тажни и можат да почувствуваат кога семејството е нервозно и под стрес. Некои луѓе веруваат де...

Разлики помеѓу пудлица и Шнауцер

Пудлица или Шнауцер, кои се разликите помеѓу овие две раси? Двете раси тешко се опаѓаат, лесни се за одржување и може да имаат некои здравствени проблеми. Пред да изберете раса, важно е да направите д...

10 најдобри кучиња чувари

Пријатели, јас сум професионален ракувач со кучиња и специјализиран за неколку области. Но, работата со кучиња чувари е она што најмногу ме фасцинира, јас сум целосно страстен за овој тип на работа и...

Зошто моето куче ја навалува главата?

Тоа е класичен потег: вашето куче слуша нешто - мистериозен звук, ѕвонење на мобилен телефон, одреден тон на гласот - и одеднаш главата му се навалува на едната страна како да размислува што сака звук...

Скролај на врв