трки

Минијатурен Пиншер во 10 прекрасни фотографии

Веќе разговаравме малку за Pinscher овде на страницата. Pinscher нема големини, името на расата е Miniature Pinscher , не потпаѓајте на муабетот на „одгледувачите“ кои тврдат дека продаваат Pins...

Негуињо и неговата борба против темпераментот: победи!

Трампа е болест која плаши многу сопственици на кучиња. Прво, затоа што може да биде фатално. Второ, темпераментот често остава неповратни последици како што се парализа на шепите и невролошки проблем...

помирни раси на кучиња

Добиваме многу е-пораки од луѓе кои сакаат мирно и тивко куче. Овде на страницата веќе ги наведовме највознемирените раси и ве учиме како да имате мирно куче дома: Совети како да имате мирно куче. Нив...

10 раси на кучиња кои најмногу сакаат да играат

Повеќето кучиња сакаат да играат, без разлика дали се борат, влечење јаже или носат топка. Но, некои раси се поразиграни од другите. Проверете го нашиот избор! 10 најразиграни раси Западен Хајленд бел...

Топ 10 најскапи раси на кучиња во светот

Кучешкиот свет е многу обемен во однос на висината, палтото, личноста и многу повеќе! Толку многу што денес имаме многу разновиден број на трки низ целата планета. И токму овие карактеристики групираа...

11 раси на кучиња кои не сте ги знаеле

Со векови луѓето одгледуваат кучиња за дружење, работа, кругови итн. Поради ова, кучињата се најразлични животни едни од други во однос на физичкиот изглед. Веројатно сте запознаени со Пудлицата, Лабр...

Минијатурни кучиња - многу сериозен проблем

Во потрагата по придружник на њујоркширскиот териер, постои вистинска трка за најмалиот примерок. И се повеќе и повеќе други раси се вклучени во оваа потрага по најмалиот примерок, како што се Ши Цу,...

Разлики помеѓу Кокер спаниел и Кавалер Кинг Чарлс Спаниел

И кокер спаниелот и кавалиер-кинг Чарлс спаниел се раси од семејството шпаниел. Функцијата на овие кучиња е да пронаоѓаат со мирис и да ги „подигнуваат“ дивите птици, како што се патки, гуски, кокошки...

25 причини зошто не треба да поседувате булдог (англиски или француски)

Во Бразил најчестите типови на булдог се англискиот булдог и францускиот булдог . Двете се многу слични во однос на грижата и проблемите, иако генерално можете да ги земете проблемите/грижите...

10 најчудни раси на кучиња во светот

Постојат многу раси на кучиња во светот, во моментов повеќе од 350 раси се регистрирани во FCI (Меѓународна кинолошка федерација). Да се ​​најде раса убава или грда е прашање на личен вкус. За некои о...

Најнемирните раси на кучиња - високо ниво на енергија

Кога станува збор за купување куче, истражуваме бројни раси за да ја најдеме онаа која најмногу одговара на нашиот животен стил. За да ви олесниме, овде ги издвоивме трките/групите кои се полни со ене...

помалку интелигентни раси

Интелигенцијата на кучето е релативна. Стенли Корен напиша книга наречена Интелигенцијата на кучињата, каде што рангираше 133 раси. Интелигенцијата на Корен се заснова на бројот на повторувања на секо...

Скролај на врв