Здравје

Опасностите од кожните коски за кучето

Едно е сигурно: овој тип на коски/играчка е еден од најпродаваните во продавниците за миленичиња низ Бразил. Едноставно затоа што покрај тоа што се евтини, кучињата ги САКААТ. Тие се способни да помин...

Места каде што вашето куче може да добие крлежи

Болеста на крлежот многу ги плаши сопствениците на кучиња, бидејќи често може да убие. Се обидуваме да го заштитиме кучето користејќи лекови и јаки против болви/против крлежи, но тоа не е секогаш дово...

Куче притиска глава до ѕид

Притискањето на главата на ѕид е знак дека нешто не е во ред со кучето. Одете на ветеринар ВЕДНАШ! Секој треба да го знае ова, затоа ве молиме прочитајте ја статијата и СПОДЕЛИ. Кога сопственикот на к...

7 грижа што може да направи вашето куче да живее подолго

Да се ​​има куче милениче е неверојатно искуство што носи радост, дружење и љубов во нашите животи. Но, за оваа врска да биде трајна и здрава, важно е да се биде внимателен и да се грижи за здравјето...

Срцевиот црв (срцевиот црв)

Срцевиот црв првпат беше идентификуван во САД во 1847 година и најчесто се појави на југоисточниот брег на САД. Во последниве години срцевиот црв е е пронајден во сите 50 држави на САД. Бранот на...

Пневмонија кај кучињата

Инфекцијата или иритацијата на белите дробови што предизвикува воспаление е позната како пневмонитис . Ако течноста се насобира внатре во ткивото на белите дробови, тогаш тоа се нарекува пневмони...

хипогликемија кај кучињата

Ниско ниво на шеќер во крвта, технички наречено хипогликемија, може да се случи ако вашето домашно милениче има неправилно функционирање на панкреасот. Панкреасот произведува инсулин, кој го носи шеќе...

Оставање на вашето куче во куќата на пријател или роднина

Оставањето на кучето кај пријател е една од опциите за оние кои патуваат кои не сакаат или не можат ($$$) да го остават во хотел за кучиња. Има некои работи што треба да ги земеме предвид кога размисл...

Куче кое повраќа храна после јадење

Ова е едно од оние прашања што има илјада одговори. Тие можат да бидат многу работи и да имаат многу причини, но сепак ќе се позанимавам со најчестите овде. Пред да зборуваме за најчестите причини, ва...

Берн: што е тоа, како да се избегне и како да се третира

Берните се ларви на муви кои се развиваат во поткожното ткиво на животните, главно кучињата (т.е. под кожата). Почеста е кај кучињата кои живеат во село или во куќи со двор - еве зошто не треба пос...

Диети кои го намалуваат мирисот на измет - Внатрешна / Внатрешна средина

Кучињата секој ден се поблиску до луѓето и стариот став дека животните мора да останат во дворот паѓа во употреба. Еве зошто не треба постојано да го оставате кучето во дворот. цело време. Во моментов...

Како да му дадете апчиња на кучето

Многу лекови доаѓаат во форма на апчиња, како што се децрви итн. Еве како да му дадете течен лек на вашето куче. Ако вашето куче не ги следи диететските ограничувања и вашите Ветеринарот рече дека лек...

Забен камен кај кучињата - Ризици, како да се спречи и лекува

Како и луѓето, кучињата исто така развиваат забен камен и тоа често се занемарува од воспитувачите на кучиња и мачки. Сопствениците често дури и не знаат во каква состојба се забите на животното бидеј...

Бубрежна инсуфициенција кај кучињата: причини, симптоми и третман

Болеста на бубрезите е честа појава кај кучињата и мачките, особено кај оние кои достигнуваат постара возраст. Во акутна болест, како што е токсичност, знаците се појавуваат ненадејно и може да бидат...

Храна за постари кучиња

Здравиот живот е нешто што секој сопственик го посакува за своите четириножни пријатели. Исто како и ние луѓето, кучињата ја достигнуваат „најдобрата возраст“, ​​односно ја достигнуваат својата старос...

Како да ги доите новородените кучиња без родители

Кутрињата останаа сирачиња! И сега? Понекогаш се случува да имаме едно или неколку новородени кученца во рацете. Или затоа што некој сурово го напуштил, или затоа што мајката умрела за време на породу...

Како да го спречите вашето куче и вашето семејство од Денга, Зика вирус и Чикунгуња (Aedes aegypti)

Дали знаевте дека треба да го исчистите садот за вода на вашето куче со сунѓер и сапун за да се ослободите од можните јајца од комарец Aedes aepypti? Многу луѓе на крајот забораваат дека тенџерето со...

Опаѓање и опаѓање на косата кај кучињата

Многу луѓе се жалат на опаѓање на косата кај кучињата . Некои луѓе мислат дека повлакнестите кучиња фрлаат повеќе влакна, но затоа грешат. Кучињата со кратка коса (кои не треба да се исечат) фрлаат...

куче секогаш гладно

Ако имате куче, сигурно сте си го поставиле едно од овие прашања: Како може да сака повеќе откако штотуку ќе изеде голем појадок? Дали го хранам доволно? Тој е болен? Дали другите кучиња се секогаш гл...

Кучешки отитис - причини, симптоми, дијагноза и третман

Качешкиот отитис е воспалителен процес кој го зафаќа надворешниот дел на увото, е една од најчестите болести во клиниката за мали животни и има посебни карактеристики: тешкотии во превенцијата, лекув...

Скролај на врв