11 раси на кучиња кои не сте ги знаеле

Со векови луѓето одгледуваат кучиња за дружење, работа, кругови итн. Поради ова, кучињата се најразлични животни едни од други во однос на физичкиот изглед. Веројатно сте запознаени со Пудлицата, Лабрадорот и Јоркширот. Но, тука ќе ви покажеме неколку супер ретки раси за кои можеби не мислите дека постојат.

Azawakh

The Azawakh е ловечко куче кое е многу ретко надвор од Западна Африка, од каде што потекнува. Тој е многу агилен. Тој е срамежлив и во исто време љубезен и приврзан штом ќе ја запознае личноста. Се користи за лов на газели и други животни од африканската пустина.

Американски Динго

Познато е како најстариот кучешки вид во Северна Америка, дури кои се појавуваат во камени цртежи од Индијанци. Тие ја делат истата ДНК како Австралиското Динго и иако расата е припитомена, таа сè уште има прилично див темперамент.

Куче Catahoula Leopard

Домородните Американци многу им се восхитуваат поради нивната неверојатна ловечка способност, овие кучиња беа раса на избор за познатите ловци како Теди Рузвелт.

Лундехунд

Првично користен во Норвешка за лов на кукли, Lundehund има по шест прсти на секоја нога, моќно уво и способност да ја врти главата наназад додека не се потпре на грб. Норвешкиот Лундехунд не е како ниту еден друг

Муди

Муди е унгарско овчарско куче со средна големина со густо, кадраво палто и наборено лице. Иако е редок во повеќето делови на светот, Муди се здобива со популарност поради неговата разноврсност и енергичен став. борба со Римјаните, носејќи оклоп со остри сечила за да ги уништи коњите на непријателот. Неаполскиот мастиф речиси исчезна на крајот на Втората светска војна. Еден италијански сликар создаде одгледувачница за да ја заштити оваа раса и го вкрсти ова куче со англиски мастифи за да ја диверзифицира лозата. Неаполскиот мастиф се разви како чиста раса и се појави во филмот за Хари Потер како Кучето на Хагрид , Фанг. Не мешајте ја оваа раса со мастифот или наполитанскиот мастиф .

Xoloitzcuintli

Оваа раса често се нарекува „ Мексиканско безвлакнесто куче “ или само „Ксоло“. Тоа е толку античко што Ацтеките ги имале овие кучиња. За разлика од повеќето раси, Xolo немаше многу инбридирање во раните денови, па затоа е многу здрава раса без генетски компликации. На вашата кожа без влакна и треба навлажнувачки крем, крема за сончање и редовно капење.

Салиш волнено куче

Кучето Салиш волна за жал го нема повеќе. Овие кучиња беа мали со крзнодолги и бели. Луѓето во тоа време ги стрижеле овие кучиња за да направат ќебиња, исто како што тоа го прават со овците денес. Тие биле чувани во групи од 12 до 20 и живееле заробени на острови или во пештери.

Тајландски Риџбек

Како и Родезискиот лав (Rodhesian Ridgeback ), Thai Ridgeback исто така има лента од крзно на грбот што расте во спротивна насока. Тие се користат како кучиња чувари во Азија (Тајланд).

Pachón Navarro

Ова куче има ноздри широки колку цевката на пиштолот. Тоа е исклучително ретко шпанско куче и се користи за лов. Се верувало дека неговото сетило за мирис е супериорно во однос на другите раси. Сега одгледувачите на оваа раса знаат дека носот на Пачон Наваро е различен по изглед, но неговото сетило за мирис е нормално за кучето.

Тибетски мастиф

Тибетскиот мастиф е голем и бестрашен. Традиционално создаден за да ги чува стадата, членовите на семејството, па дури и цели села. Примерно кученце од оваа раса неодамна беше продадено во Кина за речиси 4 милиони реали и стана најскапото куче на светот што некогаш било продадено. Поради своето крзно донекаде наликува на чау чау.

Скролај на врв