8 совети како да го исфрлите мирисот на кучето од вашата куќа

Свежото и чистото не е секогаш првиот начин на кој луѓето ќе опишат куќа за кучиња. Ајде да се соочиме со тоа, тој мал задник и мафтање со опашката и целата таа возбуда можат да направат хаос и да остават убав мирис кој остава вашата куќа да мириса малку на одгледувачница. И како што по некое време стануваме десензибилни за сопствениот мирис, често повеќе не го забележуваме мирисот на нашиот дом. Сепак, вашите гости може да забележат дека имате придружник со четири нозе веднаш штом ќе влезат, пред да бидат пречекани од нив.

Целосно отстранување на изворот на кој било мирис е клучно за одржување на вашиот дом свеж и чист дури и со куче. Следниве совети и распоред за чистење ќе ги задржат тие мириси надвор од неа:

1. Редовно капете го или чистете го вашето куче

Дури и ако вашето куче не е видливо валкано, редовно капете го со нежно, безбедниот шампон ќе ја задржи вишокот нечистотија, масла, коса и сите мириси што се лепат за неговото крзно и можат да се шират низ куќата. Сепак, внимавајте да не го премиете кучето, бидејќи пречестото шампонирање може да му го одземе слојот од природните масла, оставајќи го досадно и сушејќи му на кожата. Капете го вашето куче само кога е потребно.

Четкањето и чешлањето може да се прават почесто од капењето и дотерувањето.може да биде многу важно во смисла на одржување на чиста куќа. Четкајте го вашето куче често - многу кучиња сакаат да се четкаат и ќе го ценат тоа секојдневно! Секогаш кога е можно, четкајте го вашето куче надвор за да спречите распуштена коса да се наталожи на мебелот и теписите.

Запомнете: колку повеќе го капете вашето куче, толку повеќе ќе „мириса на куче“, бидејќи вашата кожа ќе произведува повеќе себум . Ако вашето куче има долга коса, капете го на секои 15 дена. А ако има кратка коса капете ја на секои 30 дена. Во двата случаи, четкајте го крзното на кучето секој ден. Видете сè за капењето овде.

2. Чочките се ваш пријател

Кога го делите вашиот дом со куче, освен ако вашето куче не е тип без влакна, кучешки влакна на мебел тоа е речиси неизбежно. За да го задржите вашиот дом без мирис, отстранете ги влакната од кучето од мебелот. Користете правосмукалка со додаток за домашно милениче или џогер барем еднаш неделно за да се ослободите од распуштените влакна на кучето. Има раси кои опаѓаат повеќе влакна и раси кои опаѓаат помалку. Погледнете ги списоците:

– Раси кои опаѓаат многу коса

– Раси кои малку опаѓаат

3. Не заборавајте на подот

Многу Родителите на домашни миленици едноставно прифатија дека чистењето на подот е нормална работа, која понекогаш треба да се прави секој ден. Ако вашиот под е обложен со тепих, исчистете со правосмукалка со контејнеротили празна торба. Ако вашиот контејнер или торба е веќе полн или густ, пуштањето во правосмукалката неизбежно ќе го разнесе мирисот во воздухот. Дезодоранс за теписи за миленичиња ќе ви помогне да ги отстраните сите мириси и да го оставите вашиот дом да мириса на чисто.

Ако вашиот под е тврдо дрво, тврдо дрво или ламинат, погрижете се добро да го изметете, нанесете безбедно средство за чистење и потоа исчистете го.

4. Проверете ги филтрите за воздух

Променете ги филтрите за воздух - климатизација или греење најмалку еднаш месечно. Ако имате повеќе миленичиња или едно што многу пропаѓа, размислете да ги менувате на секои две недели. Не само што вашиот дом ќе мириса почисто, туку и кучешките влакна може да го затнат филтерот за воздух и да го разградат вашиот клима уред побрзо отколку што мислите.

5. Користете средства за дезинфекција

Многу мириси се предизвикани од бактерии. Обидете се да ги отстраните од површината каде што се задржуваат мирисите користејќи висококвалитетни средства за дезинфекција кои убиваат над 99% од бактериите. Проверете ги вашите етикети - проверете дали вашите производи за чистење се безбедни за љубопитните јазици и носот! Купувајте средства за дезинфекција од продавници за миленичиња кои се дизајнирани за употреба во домови со кучиња. Купете го вашиот овде.

6. Не ги маскирајте само мирисите, туку елиминирајте ги!

Заборавете на стандардните освежувачи на воздух со спреј што само го покриваат мирисот наместо оние што ги елиминираат мирисите, како на пр.треска. Или, побарајте свеќи кои го отстрануваат мирисот, кои се убави и смирувачки и го одземаат мирисот на домашно милениче од воздухот.

7. Ослободете се од мирисите на урината

Ако вашето кученце се измочало дома, темелно исчистете ја областа користејќи ензимско средство за чистење дизајнирано специјално за мириси на домашни миленици, како што е Enzimac, на пример. Овие средства за чистење не се создадени само за мириси, туку тие ги уништуваат сите феромони или молекули што ќе останат зад себе кои би можеле да го наведат вашето кученце повторно да „оди“ на истото место. Купете Enzimac овде.

8. Не заборавајте го креветот на вашето домашно милениче

Кога купувате кревети за вашето домашно милениче, секогаш избирајте ги оние со отстранливи капаци што можат да се стават во машината. Најмалку два пати месечно, измијте ја целата постелнина на вашето куче, вклучувајќи ги перниците, ќебињата или играчките од ткаенина/перат, и ставете ги во машината за перење. Златно правило е да ја миете постелнината на вашето домашно милениче секогаш кога ќе ја миете сопствената.

Домашни рецепти за да го извадите мирисот на кучето од дома

1. Натриум бикарбонат

Одлично за чистење на килими и теписи. Намачкајте го тепихот, покријте го со церада и оставете преку ноќ. Следниот ден, само исчистете го со правосмукалка. Збогум, мирисајте!

2. Јаболков оцет

Кога ја миете постелнината или креветот на вашето куче, додадете ¼ чаша јаболков оцет во вашиот вообичаен детергент или сапункористете, а потоа измијте го нормално.

3. Направете неутрализатор на мирис

Во шише со распрскувач ставете 1 лажичка сода бикарбона и 1 лажица бел оцет. Додадете две чаши вода и добро измешајте. Подготвени! Сега само испрскајте ја оваа смеса во воздухот, на теписите, на софата и каде и да сакате.

4. За да го отстраните мирисот на мочање

Комбинирајте сок од лимон, вода и сода бикарбона . Откако ќе ја исчистите областа со сапун и вода (или вашиот омилен производ за чистење), нанесете ја оваа смеса.

Споделете ја оваа статија за да им помогнете на повеќе луѓе!

9

Скролај на врв