5 причини зошто не треба да го одгледувате вашето куче

За жал, повеќето луѓе сакаат да го одгледуваат своето куче и одбиваат да го кастрираат. Или дури сакаат да кастрираат, но сакаат кучето да се одгледува барем еднаш во нивниот живот.

Ќе ви ги покажеме причините зошто луѓето сакаат да ги одгледуваат своите кучиња и зошто не треба. Можеби откако ќе ја прочитате оваа статија, ќе се откажете од одгледувањето на вашето куче и ќе го направите најголемото добро на светот за него: кастрација.

5 причини зошто никогаш да не го одгледувате вашето куче

1. „Моето куче е најдоброто куче што сум го видел!“

Ова е број 1 причината поради која некој одлучува да го одгледува своето куче. И сакаме да знаете дека веруваме во вас. Тој е веројатно најдоброто куче на светот. Сите што имаат куче го мислат тоа, бидејќи тие навистина се неверојатни суштества.

Сепак, СИТЕ го чувствуваат ова за своето куче. И тоа е лоша причина да го одгледувате вашето куче. За почеток, ќе ставите многу кученца во светот и ќе спречите спасување на кучињата за засолниште.

„Ох, но јас сакам внуче бидејќи моето куче е совршено и јас го сака своето внуче“. Разбираме. За жал, животот на кучињата е многу краток и тажно мислиме дека тие нема да останат со нас со децении. Но, еве едно предупредување: нема да добиете куче како вашето само затоа што сте негов син. Браќата и сестрите се родени и израснати од исти родители, а сепак тие се многу различни. Ова се случува и сокучиња. Можеби не личат физички, а камоли темпераментно. Темпераментот го обликува генетиката, но голем дел од тоа е воспитувањето, животните искуства на кучето и индивидуалноста. Невозможно е да имате едно куче исто како другото.

Можете дури и да завршите со куче што ве прави многу фрустрирани. Прво, можеби немате врска со тој PUP. Односот меѓу луѓето и кучињата е исто така хемиски и неизбежно е да се чувствуваме повеќе поврзани со едното куче отколку со другото. Ќе очекувате ова кученце да го направи она што го направи вашето старо куче, да личи на него и да се поврзува со вас како што правевте со старото куче. Но, ништо од тоа не може да се случи. Шансите да се случи ова се исти како да имате куче кое не е кученце на вашето куче.

2. Сите ваши пријатели сакаат куче

Не, не сакаат. Да, ти рекоа дека навистина сакаат кученце кога твоите „се откажуваат“. Тие сега седат во удобноста на својот дом и велат „секако дека сакам бебе од Лола!“. Но, тоа не е вистина. Мала е шансата личност која вели дека навистина сака куче, да сака да чува кученце. Веќе во една статија ги објаснивме 20-те причини зошто да немате куче. Да се ​​има куче не е лесно. Тоа вклучува многу. Тоа вклучува пари, жртви, време, енергија, расположение. Да кажете дека сакате куче е лесно, всушност е многу да се обврзете да го имате.тешко.

Може да се случи уште една работа: пријателите прифаќаат кученце, тоа меки, крзнено нешто, на крајот на краиштата, тоа беше бесплатно или речиси бесплатно, зошто да не добиете? Но, во пракса, тие не поднесуваат да имаат куче дома, немаат време да се грижат за него и на крајот го напуштаат, го даруваат или препродаваат.

3. Кучето е од голема крвна линија

Да, кучињата купени од сериозни и искусни одгледувачи обично се од голема крвна лоза, дури и да се продаваат како домашно милениче, а не да бидат матрици или столпчиња. Но, да се дојде од добра крвна линија не значи дека кучето е доволно добро, било по изглед или по темперамент, за да се одгледува. дека човекот е убав затоа што неговите родители се убави. Тоа не значи ништо. Родителите со големи крвни линии можат да раѓаат потомци кои не се погодни за размножување.

Да се ​​има педигре не значи ништо.

4. Моето куче е мажјак и треба да се пари

За почеток, вашето машко куче ќе мора да се парови со женка и тоа ќе ја остави бремена, што ќе создаде десетици, стотици кученца во светот. Повеќето машки кучиња никогаш нема да се размножуваат, бидејќи сопствениците на кучиња обично не сакаат. Тие не ја сакаат работата, не ги сакаат трошоците, не сакаат да го подложат кучето на ризична бременост со ризик да умре.

„Моето кучетреба да се премине за да се смири“. Тоа ќе направи сè полошо. Во дивината, алфа-машките кучиња се парат со сите женски кучиња во глутницата. Тоа значи дека ќе премине неколку пати неделно, месец, година. И досега е добро. Но, во урбаниот и реалниот свет во кој живееме, мажјакот ќе се размножува некогаш и тоа е тоа. Ова ќе ја зголеми неговата фрустрација, бидејќи ќе предизвика производство на сексуален хормон и тој ќе биде повозбуден сакајќи почесто да се парови, што во пракса не е можно. Одгледувањето не го смирува кучето, туку само го прави понервозен. Она што сексуално го смирува кучето е кастрацијата.

Погледнете зошто треба да го кастрирате вашето МАШКО куче:

5. Ми требаат дополнителни пари

Одгледувањето куче не дава пари. Се разбира, луѓето мислат дека „2.000 долари секое кученце во легло од 7, тоа се 14.000 долари“. Но, тоа не е точно како функционира.

Ајде да одиме на трошоците за одгледување на вашето куче:

– вакцини за мажи и жени

– вакцини за кученца до 2 месеци стара

– вермифуга за мајка и кученца

– ветеринарно следење на бремената кучка 2 месеци

– ултразвук

– породување на кучка (а ако за царски рез е многу скап)

– витамини и суплементи за трудницата

– хигиенски патосници во големи количини за кога ќе се родат кученцата до 2 месеци

Генерално, речиси е невозможно да се профитира од продажбата на кученца, се разбира, доколкучовекот е совесен и прави сè правилно.

Секогаш е поевтино да купите кученце ако сакате второ куче отколку да го одгледувате вашето куче за да го чувате кученцето.

Пример за некој што преминал нејзините кучиња…

Го добивме овој коментар од Јанаина на нашиот Фејсбук и побаравме дозвола да го објавиме овде. Така, можете да видите, во пракса, што се случува кога ќе го одгледувате вашето мало куче.

„Можам да зборувам од мое искуство... Имам неколку ших ​​цу и јас, се разбира, како добра мајка, сакав внук, lol. А маж ми, како добар човек, ги сакаше парите од другите кученца...

Конечно, по многу инсистирање, ги оставив да се размножуваат и дојдоа кученцата... И сè беше многу жртвувано за мене... Гледајќи ја мојата принцеза огромна и непријатно до крајот на бременоста... Страдањето на породувањето кое го следев минута во минута... Грижата за 4-те кученца кои се 24 часа на ден... Обично велам дека се како човечки бебиња, само без пелени... Многу исцрпувачки ... Чистење цело време затоа што се гребат и лазат наоколу... И кога ќе почнат да одат, мочаат низ целата куќа... Не знам ни што би правел кога би работел...

Се чувствував навистина Жал ми е за моето кученце затоа што беше пеколно жешко и не се симнуваа од неа, што беше депресивна неколку дена... И сега најлошо е што децата и јас сме веќе приврзани и си заминуваат... Многу е болно за мене... Го продадов по цена одбанана за познаници само за да можам да ги имам наоколу затоа што за мене никој не би заминал 7>Макена и Јоца потекнуваат од голема одгледувачница, одлична лоза и се НИТУ Марта Мендес е личност која сака кучиња. Таа има два француски булдози, Макена и Жоаким. Таа го објави овој текст во група булдози на Фејсбук и љубезно го даде својот текст за да можеме да го објавиме на Tudo Sobre Cachorros.

Позиционирањето на нашата веб-страница е јасно во однос на домашното вкрстување: ние сме против тоа . Од сите причини за кои ќе прочитате подолу. Ние сме за свесно поседување, за кастрација. Видете овде за предностите на стерилизацијата.

Ајде да одиме на причините зошто не треба да го одгледувате вашето куче:

1 – Вашето куче е за друштво

„Го купив моето куче за друштво, платив фер цена, за куче во рамките на стандардот на расата, од многу добра крвна линија и од одговорна и етичка одгледувачница, но секако не куче за одгледување или изложба. Јас не платив за тоа, куче за таа цел (одгледувачи и матрици), има цена далеку над моите можности, и главно затоа што тоа не ми беше целта кога ги купив моите деца.“

2 - Оние кои вршат студии кои гарантираат физички и темпераментен модел на расата, како и здравјето на леглото, се одгледувачисериозни, специјализирани одгледувачници

„Немам доволно знаење за да ја извршам оваа репродукција, не разбирам ништо за генетско мапирање, крвни линии, пожелни карактеристики, наследни болести и многу други работи. Одгледувањето не е само да се изврши вкрстување, без разлика дали е природно размножување или вештачко оплодување, нормално породување или царски рез.“

3 – Кучката може да умре за време на породувањето

„Знам дека бременоста кај кучињата е тежок и комплициран процес, не гледам потреба да го натерам моето убаво, дебело и врело кученце да помине низ тоа. Не сакам и нема да се справувам со компликациите кои можат да дојдат со бременоста и породувањето. Прашувам дали би ми простила доколку има некакви компликации што довеле до нејзината смрт. Одговорот е НЕ!“

4- Потребен е професионализам

„И ако сè уште имав подготвеност да поминам низ сето ова, да проучев сè, да се информирав за сè, имаше најдобар мониторинг во светот, знам дека генетиката не е егзактна наука. Дали би можел да евтаназирам бебе на моето бебе кое е родено со сериозен генетски проблем? Не би знаел како да се справам со тоа.

Креаторите го имаат моето најдлабоко восхитување, поминуваат низ неверојатни радости, но длабоки таги и продолжуваат на своето патување. Имаш повеќе лузни на твоето срце отколку што можам да поднесам. Сум видел прекрасни одгледувачи кои страдаат од лошо раѓањеуспешни, видов одгледувачи кои трчаат на ветеринар со ризик да ги загубат мајката и кученцата поради фактот што кучката почнува да се пораѓа природно, во погрешно време, и покрај сите извршени следења. Ги видов солзите во нивните очи кога, поради тотално неочекуваниот маститис на мајката, отровното млеко ги труе и ги убива кученцата. Сум видел кученца кои се раѓаат толку мали што им треба чудо за да преживеат, а овие одгледувачи остануваат со нив 24 часа на ден, хранејќи се, масираат и се борат.“

5 – Со стерилизација, вашето куче е ослободено од многу болести

Рак на матка, пиометри, рак на тестисите, венерични болести, психолошка бременост, маститис, моите најблиски се ослободени од него... стерилизирани и среќни.

Без пари, без извртена потреба за емотивен континуитет, ништо, ништо не би го оправдало ставањето на моите бебиња во ризик. За пари имаме работа, а за неврози психологот, терапијата, психијатарот. Но, не моите кучиња... тие не го заслужуваат тоа. не сака да биде мајка. Кучињата немаат потреба да станат родители, да основаат семејства, како што имаат луѓето. На кучињата не им недостасува секс ниту им треба.

– Сакате „внука“ од вашето куче. А што ќе правиш со сите други кученца што ќе се родат? Ако донирате, ќе донирате кучиња тоаќе може да генерира повеќе кученца и ќе помогне во пренаселеноста на кучиња во светот. Ако продава, ќе заработува со искористување на својот „син“, дали е така? Да не зборуваме дека можете да генерирате десетици, стотици и илјадници кучиња со генетски проблеми, бидејќи оние кои се лаици во одгледувањето не вршат генетски студии, не ги знаат болестите што може да се појават, не го мапираат целото семејство на кучето. пред да преминете.

Направете нешто добро за вашето куче и за себе: кастрирате!

Ветеринарката Даниела Спинарди во ова видео ги објаснува предностите на кастрацијата кај мажјаците и женките:

Скролај на врв