Сè за малтешката раса

Семејство: бишон, придружник, териер, водено куче

AKC Група: играчки

Површина на потекло: Малта

Оригинална функција: лапдог

Просечна машка големина: Висина: 22-25 cm, Тежина: 1-4 kg

Просечна женска големина: Висина: 22-25 cm, Тежина: 1-4 kg

Други имиња : Bichon Maltese

Рангирање на интелигенција: 59-та позиција

Малтешки стандард: проверете овде

Energy
Сакам да играм игри
Пријателство со други кучиња
Пријателство со странци
Пријателство со други животни
Заштита
Толеранција на топлина
Толеранција на студ
Потреба од вежбање
Приврзаност кон сопственикот
Лесност за обука
Чувар
Нега за хигиена на кучиња

Видео за Малтежаните

Потекло и историја на расата

Малтежанецот е најстариот од европските раси на играчки и е меѓу најстарите од сите раси во светот. Островот Малта бил едно од првите трговски пристаништа, посетено од феникиски морнари во 1500 п.н.е. Малтешките кучиња биле спомнати во документите уште во 300 година п.н.е. Грчката уметност вклучува кучиња од малтешки тип уште од 5 век и има докази дека дури и гробници биле изградени во негова чест. иако накучињата се извезувале и дистрибуирале низ Европа и Азија, а малтешката група останала релативно изолирана од другите кучиња, што резултирало со уникатно куче кое останало така со векови. Иако главниот белег на Малтежанецот е неговиот долг, свиленкасто, светло бело палто, првите Малтезе се родени и во други бои. Во почетокот на 14 век тие биле одведени во Англија каде што станале миленици на дами на општеството. Писателите од следните векови често коментирале за неговата мала големина. Овие кучиња никогаш не биле вообичаени, а сликата од 1830 година наречена „Малтешкото куче лав, последното од расата“ сугерира дека расата можеби била во опасност од исчезнување. Набргу потоа, од Манила во Англија биле донесени двајца Малтажани. Иако беа подароци за кралицата Викторија, тие преминаа во други раце, а нејзините кученца станаа првите малтешки прикажани во Англија. Во тоа време, тие беа наречени малтешки териери, и покрај тоа што немаа потекло од териер или карактеристики на расата. Во Америка, првите малтешки биле претставени како „малтешки кучиња-лавови“, околу 1877 година. Името куче лав веројатно доаѓа од обичајот на нивните одгледувачи, особено во Азија, да ги бричат ​​за да изгледаат како лавови. AKC ги препозна Малтежаните во 1888 година.темпото е избраното куче за скут, а нежниот малтежанец прекрасно одговара на оваа улога. Тој има и дива страна и сака да трча и да игра. И покрај неговиот невин воздух, тој е храбар и жесток и може да предизвика поголеми кучиња. Тој е малку резервиран со странци. Некои лаат многу.

Основни производи за вашето куче

Користете го купонот BOASVINDAS и добијте 10% попуст од вашето прво купување!

Како да се грижите за малтежанец

Лесно е да се задоволат потребите за вежбање на Малтежаните. Се задоволува со играње внатре, играње во двор или одење на поводник. И покрај крзното, Малтежанецот не е куче на отворено. На палтото му треба чешлање секој ден или два. Може да биде тешко да го задржите палтото бело во некои области. Кучињата миленичиња треба да се кројат за да се олесни грижата.

Како совршено да тренирате и одгледувате куче

Најдобар метод за одгледување куче е преку Сеопфатно одгледување . Вашето куче ќе биде:

Смирено

Однесувано

Послушно

Без анксиозност

Без стрес

Без фрустрации

Поздраво

Ќе можете да ги елиминирате проблемите со однесувањето на вашето куче на емпатичен, почитуван и позитивен начин:

- мочање надвор место

– лижење шепа

– посесивност со предмети и луѓе

– игнорирајкоманди и правила

– прекумерно лаење

– и многу повеќе!

Кликнете овде за да дознаете за овој револуционерен метод кој ќе го промени животот на вашето куче (и вашиот исто така).

Малтешко здравје

Големи грижи: нема

Мали грижи: дислокација на пателата, отворена фонтанела, хипогликемија, хидроцефалус, дистихијаза, ентропија

Повремено забележано: глувост, синдром на тремор на бело куче

Предложени тестови: колена, очи

Очекуван животен век: 12-14 години

Цена на малтежанецот

Дали сакате да купите ? Дознајте колку чини мало кутре од Малта . Вредноста на Малтежанецот зависи од квалитетот на родителите, бабите и дедовците и прадедовците на ѓубрето (без разлика дали се национални или меѓународни шампиони итн.). За да дознаете колку чини едно кученце од сите раси , погледнете го нашиот ценовник овде: цени за кученца. Еве зошто не треба да купувате куче од огласи на интернет или продавници за домашни миленици. Погледнете овде како да изберете одгледувачница.

Кучиња слични на малтешките

Bichon Frisé

Белгиски Griffon

Хавански Бишон

Пекинески

Пудлица (играчка)

Ших Цу

Јоркширски териер

Скролај на врв